HPS HTSR-075-100-BLK Silicone Reducer Coupler Hose Black Length 3in.
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
14
quantity
Product details
Category
Specifications
  • MPN: HTSR-075-100-BLK
  • UPC: 648044834511
  • Color: Black
  • Inside diameter: 0.75" - 1" (19mm - 25mm)
  • Outside Diameter Base (B): 1.14" - 1.38" (29mm - 35mm)
  • Hose Length / Leg Length: 3"
  • Reinforced Layer: 4-ply Polyester
  • Max. Temperature Rating: 350F
  • Oil-Resistant: No
  • Wall Thickness: 5mm